Lens Dünyası

Sonuçları Filtrele

Marka

  • ALCON / CIBA VISION
  • BAUSCH & LOMB
  • COOPERVISION
  • JOHNSON & JOHNSON
  • VSY

Multifocal Lensler

Multifocal lensler 40 yaş ve üzeri presbiyopi hastaları tarafından kullanılır. Presbiyopi yaşa bağlı olarak oluşan yakını görememe sorunudur. Göz küre içerisindeki mercek şekil değiştiren bir yapıya sahiptir. Merceğin hareket ettiren altı adet slier kasının etkinliğini yitirerek merceği hareket yeteneği azalır. Sonuç olarak 40 lı yaşlarda kendini gösteren presbiyopi denen yakını görememe sorunu ortaya çıkar. Bu hastalar yakını yakın optik gözlük, bifocal adı verilen uzak yakın bir arada olan optik gözlüklerle veya multifocal lensler ile görebilir.

Multifocal lensler yaşa bağlı olarak yakını göremeyen hastaların hem yakını varsa hem de uzak görüşünü düzelten lenslerdir. Teknolojinin gelişmesi ile yaşam süresinin artması sebebiyle gelecekte bu lenslere olan talep daha fazla olacaktır.

Multifocal lensler de kullanım süresine, materyal yapısına göre farklı kategorilere ayrılır. Multifocal lensler kullanım sürelerine göre günlük multifocal lensler ve aylık aylık lensler olarak 2 ayrılır.

Multifocal lensler de diğer lens grupları gibi silikon veya silikon hidrojel materyal üretimleri mevcut olup, silikon lensler su içeriği yüksek oksijen geçirgenliği düşük olan lenslerdir. Silikon hidrojel lensler ise tam tersi su içeriği düşük oksijen geçirgenliği yüksek lenslerdir. Bu lensler ile kullanıcılar lensleri ile doktor tavsiyesi ve kontrolü ile uyuyabilirler. Multifocal lensleri 40 yaşın üzerindeki hastaların kullandığını düşünürsek bu kişilerde göz kuruluğu riski daha fazla olacağından bu hastaların günlük veya silikon hidrojel lens kullanmaları daha sağlıklı olacaktır.

Görünüşünü yenilemek, günlük hayatı daha özgür yaşamak isteyen 40 yaş ve üstü presbiyopi hastaları için multifocal lensler ideal bir seçenek olabilir.

50 / 80 / 100
9 sonuçtan 1 ile 9 arası görüntüleniyor.