Lens Dünyası

Sonuçları Filtrele

Marka

  • ALCON / CIBA VISION
  • BAUSCH & LOMB
  • COOPERVISION
  • TECH LENS (RAINBOW)
  • ZEISS / WÖHLK

Solüsyonlar

Kontakt lens gözde takılıyken göz yaşı ile yıkanır, göz yaşının içerdiği protein, mukus, lipit gibi kalıntılar ve kozmetik atıklar gibi çevresel faktörler nedeni ile lensin yüzeyi kirlenir. Bu kirlenme lensin materyaline bağlı olarak özellikle hidrofilik yapıya sahip yumuşak lenslerde daha fazla olur. Bu sebep ile kullanmış olduğumuz lensin bakımında kullanılan temizleme çözeltileri çok önem taşımaktadır.

Kontakt lensin temizliğini yapan, yüzeyine yapışmış olan proteinlerden arındıran, dezenfekte eden, lensin nemli ve kaygan kalmasını sağlayan kimyasal çözeltilere kontakt lens solüsyonu denir. Eski dönemlerde kullanılan solüsyonlar şimdiki kadar güçlü ve etkili olmadıkları için solüsyonun yanında derin temizlik için farklı ürünlerde kullanılırdı. Fakat günümüzde çok amaçlı kontakt lens solüsyonu adı altında, hem temizlik hem de saklama işlevini etkili yapan solüsyonlar mevcut olup, bu solüsyonların yanın ikinci bir temizlik ürününe ihtiyaç duyulmamaktadır.

Kontakt lens solüsyonları kullanıldıkları lens tipine göre yumuşak ve sert lens solüsyonu diye iki farklı kategoriye ayrılır.

Ayrıca kullanıcının göz yapısına ve gözyaşı yapısına göre lens üzerinde normalden fazla birikinti olabilir, bu durumda lens solüsyonunun yanında derin temizlik için yardımcı bakım ürünleri kullanılabilir.

Enzim tabletleri, belirli periyotlar da lens yüzeyinde oluşan protein birikintilerini temizlemek için kullanılır. Genellikle haftada bir kullanımı tavsiye edilir. Suda eritilerek kullanılır tüm yumuşak ve sert lenslerde kullanılabilir. Lense zarar vermemek için kullanma talimatı dikkatlice okunmalıdır.

Peroxid özellikle yüksek su içerikli yumuşak lenslerde en ideal en etkili temizleme, dezenfekte etme yöntemidir. Kullanılan lensin performansını ve kullanım ömrünü arttırır.

Kontakt lensin saklama işlemini yaptığımız lens kapları düzenli olarak sıcak su veya lens temizleyicisi ile temizlenmelidir. Lens kabı üç ayda bir değiştirilmelidir. Kullanılmadığı dönemde kuru olarak saklanmalıdır. 

50 / 80 / 100
38 sonuçtan 1 ile 38 arası görüntüleniyor.